Avery Laser Ring Binder Label 100mmx30mm 18 Per Sheet White (Pack of 450) L7172-25
Product Code:
AVL7172
Pack Of
1
These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 450 labels, with 25 sheets and 18 labels per sheet.
- General
- These Avery labels are adhesive and also easy to remove. Suitable for laser printers with JamFREE technology, printing labels is quick and easy especially when teamed with the free templates and software available online. This pack contains 450 labels, with 25 sheets and 18 labels per sheet.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Colour | White |
| Material | Paper |
| Form | 18 Per A4 Sheet |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 370g |
| For Laser Printers | Yes |
| Label Size | 30x100mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| Country of Origin | UK |
| Biodegradable | Yes |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 327 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | L7172-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 215 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 100 x 30 |
| Labels per Pack | 450 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 18 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| BlockOut™ material hides old labels and text for a clean, professional appearance |
| Designed for reliable use with laser printers |
| JamFREE™ printing ensures no adhesive residue is left on your printer |
| Perfect size for folder spines, suspension files, or document wallets |
| Save time with FREE, easy-to-use Avery Design & Print software at www.avery.co.uk/print |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.